צור קשר


  טלפון: 03-9015606
  office@michman.co.il

  מגדלי ב.ס.ר 3 (קומה 29)
  בני-ברק, ישראל 5126237

  מהם היתרונות המרכזיים של שימוש בשיקים בהשוואה לכרטיסי אשראי?

  טכנולוגיות מתקדמות משנות כל הזמן את אמצעי התשלום שבהם אנחנו משתמשים, וכך למשל בשנים האחרונות גופים רבים מנסים להפוך את הסמארטפון גם למעין "ארנק". בנוסף, ישנם כמובן כרטיסי האשראי שמהווים דרך נוחה מאוד לרכוש פריטים במהירות. אבל גם בעידן הדיגיטלי, וכשלכמעט כולנו יש בארנק כמה וכמה כרטיסי אשראי, עדיין רווח מאוד השימוש גם בשיקים. ב-2017 למשל, הסכום הכולל של השיקים שהופקדו בארץ עמד על כטריליון ש"ח (!). בסך הכל נרשמו כ-125 מיליון שיקים כך שהסכום הממוצע לשיק הוא כ-800 ש"ח. עפ"י הערכות של גורמים בשוק המימון הבנקאי והחוץ בנקאי, משקי הבית אחראים על כ-15% מכלל השיקים בישראל ושאר ההמחאות ניתנו על-ידי גופים ציבוריים, עסקים וארגונים.

  כאמור, לשיק הישן והחביב יש מתחרים עדכניים רבים, אבל גם כך יש לו מספר יתרונות בלתי מבוטלים שכדאי לקחת בחשבון.

  האפשרות לבטל את השיק

  היתרון המרכזי של השיקים הוא האפשרות לבטל אותם אחרי שהם כבר ניתנו, כמובן כל עוד הם לא נפרעו. חשוב להדגיש כי ביטולו של שיק ללא סיבה אמיתית עלול להיות עבירה פלילית – אבל אם למשל נתתם המחאה עבור סחורה ולא קיבלתם אותה, תוכלו להורות לבנק לבטל את השיק וכך לא תצטרכו לרדוף אחרי אותו ספק שאכזב.

  בהקשר זה, כדאי לזכור שהחוק מאפשר לנו למנוע ממקבל הצ'ק להעביר אותו הלאה, פעולה שעלולה להקשות עלינו את ביטולו. לשם כך יש להקפיד על הרישום "למוטב בלבד" על גבי ההמחאה.

  דחיית מועד התשלום

  אמנם גם תשלום דרך כרטיס אשראי מאפשר לכם לדחות את מועד התשלום, אולם לתאריך קבוע בהתאם ליום החיוב החודשי של כל כרטיס. לעומת זאת, על שיק ניתן לרשום כל תאריך שתרצו, כמובן בהסכמה עם מקבל ההמחאה.

  בדרך זו ניתן לדחות את מועד התשלום בגמישות מרבית וליהנות מתזרים מזומנים מיטבי בחשבון הבנק. כדאי לדעת שלגופים עסקיים שמקבלים המחאות דחויות (על-מנת שלא להפסיד לקוחות פוטנציאליים) ישנה האופציה להשתמש בשירות ניכיון צ'קים – שירות שמספק להם כסף מידי עבור כל שיק דחוי (בניכוי עמלה שמחושבת על סמך הסכום הרשום בשיק ומשך הזמן עד למועד הפדיון שלו).

  תשלומים חודשיים מחוץ למסגרת האשראי

  שיקים הם גם שיטה מקובלת מאוד כשנדרש תשלום חודשי לאורך שנה שלמה – למשל במסגרת שכירת דירה, רישום לחוג, גן ילדים וכו'. במקרים אלה, היתרון העיקרי של ההמחאות על פני כרטיס האשראי הוא שמסגרת האשראי נשארת פנויה לרכישות חיוניות אחרות לאורך כל השנה.

  רכישה בחנויות שלא עובדות עם אשראי

  גם בעידן הדיגיטלי ישנם עדיין עסקים וחנויות שלא מכבדים כרטיסי אשראי, וזאת עקב עמלות סליקה גבוהות שהופכות את המכירה מבחינתן לפחות משתלמת. פנקס הצ'קים הישן והחביב מאפשר רכישה גם במקומות אלה.

  Call Now Button
  Open chat
  אנחנו זמינים בוואטסאפ
  דילוג לתוכן