צור קשר


  טלפון: 03-9015606
  office@michman.co.il

  מגדלי ב.ס.ר 3 (קומה 29)
  בני-ברק, ישראל 5126237

  הסבת שיקים - מיכמן

  הסבת שיקים – מהו השימוש לבעלי חברות ועסקים?

  הסבת שיקים מתרחשת במצב שבו מקבלי השיק נמנעים מלהפקיד אותו ומעבירים אותו לגורם אחר שהם חייבים לו כסף. במצב הזה, השיק יישאר פתוח ללא שם, או שימולא שם המוסב שאליו השיק מועבר. מתי חברות ובעלי עסקים משתמשות בפעולת ההסבה?

  מהי הסבת צ'ק?

  בעל עסק המעביר שיק במטרה לשלם באמצעותו לגורם שלישי, מבצע מעין "גלגול" של השיק עצמו. בעבר הפעולה התאפשרה באמצעות רישום שמו של הגורם שהשיק יוסב אליו (הנסב) וכיום נדרש גם שיתווסף מספר הזהות שלו בגב השיק. פעולה זו מפסיקה העברה בלתי פוסקת של צ'קים מיד ליד בין אנשים שונים, כך שבדומה לפעולות אחרות הנוגעות לשיקים כמו עמלת שמירה או ניכיון צ'קים, יהיה אפשר לבצע אותם רק פעם אחת בעבור כל שיק.

  באילו מקרים בעלי חברות משתמשים בהסבת צ'קים?

  ניקח למשל אדם שרוכש סחורה ומשלם בעבורה בצ'ק. המוכר לא סיפק את הסחורה בזמן הנדרש ולכן הקונה ביטל את הצ'ק. אלא שעוד לפני מועד הפירעון, המוכר כבר ביצע הסבה ליצרן שייצר עבורו את הסחורה שנרכשה. במצב הזה, היצרן יוכל לפנות בעצמו לקונה ולדרוש ממנו את פירעון הצ'ק וזאת למרות שהקונה כלל לא קיבל את הסחורה שבגינה שילם. כעת הקונה יוכל לשלם את סכום הצ'ק ולדרוש פיצוי בגובה הסכום מהמוכר לו נמסר הצ'ק.
  מצב זה מספק הליך הוגן ברמה המסחרית ומונע הפסד בגין מה שכבר הופץ או נוצר בדרך שתאפשר לכל הצדדים לקבל את מבוקשם. הסבת צ'קים מתפקדת כמהלך המגן על חברות ועסקים מסוגים שונים והיא תבוצע ככל שיש צורך להיכנס לנעליו של בעל הצ'ק ולבצע פירעון לפי שיקולים עצמאיים.

  איך מסבים שיק?

  ניתן לבצע את רישום השיק באחת הדרכים הבאות:
  היסב מיוחד – כתיבת שם הנסב וחתימה על השיק, כך שההסבה תבוצע בלעדית לצד ג' ידוע ומוגדר.

  • היסב חלקי – חתימה על השיק ללא רישום שם, כך שהוא הופך לאמצעי שכל אחד יוכל לגבות.
  • היסב מגביל – כתיבת שם הנסב ולצידו המילה "בלבד" שתגביל את המשך הסחירות בשיק.

  ומה עוד כדאי לדעת?

  הסבת שיקים היא פתרון תשלום ששומר על מנגנון כלכלי תקין ומאוזן ומאפשר לתחומים סחירים להימשך כסדרם. על מנת להגביל את תנועת ההסבה, יש לציין כאמור את מספר תעודת הזהות של הנסב בגב השיק וכן להוסיף קרוסים בחזית השיק, המחייבים הפקדה בחשבון הבנק לפני קבלת הכסף. פעולה זו מבטיחה הגנה מפני גניבת צ'קים ומייצרת צעד נוסף בהגנה על עסקים בכל גודל ותזרים המזומנים שהם מנהלים.

  Call Now Button
  Open chat
  אנחנו זמינים בוואטסאפ
  דילוג לתוכן