צור קשר


  טלפון: 03-9015606
  office@michman.co.il

  מגדלי ב.ס.ר 3 (קומה 29)
  בני-ברק, ישראל 5126237

  הלוואות לעסקים קטנים

  הלוואות לעסקים קטנים בתקופת הקורונה – איך עושים את זה?

  וירוס הקורונה, שהחל להתפשט בעולם בתחילת 2020, יצר איום בריאותי ממשי בכמעט כל מדינות העולם. לא פחות מכך, אכילת העטלף (ואולי בכלל אכילה של בעל חיים אחר) הובילה גם למגפה כלכלית. עשרות אלפי עסקים בישראל נפגעו עקב מגבלות התנועה שהוטלו על האזרחים לתקופות שונות, וכמובן עקב הירידה בביקושים כתוצאה מאי הוודאות ומגלי הפיטורין וההוצאה לחל"ת. עבור עסק קטן, שגם בימי שגרה מתמודד עם אתגרים גדולים מאוד, כל מכה עלולה להיות למעשה מכת מוות. בהתאם גדל באופן טבעי הביקוש להלוואות שיעזרו לאותם עסקים לצלוח את המשבר – ואלה האפשרויות העיקריות הקיימות כיום.

  הלוואה בערבות מדינה

  הלוואות בערבות מדינה הן לכאורה האופציה המשתלמת ביותר. הרעיון המרכזי הוא שבזכות הערבות שמעמידה המדינה, התנאים לעסקים, ובמיוחד אלה הקטנים, יהיו טובים יותר.

  בפועל המצב מורכב. ראשית, סכום ההלוואה המרבי בתקופת הקורונה הוא 24% מהמחזור של העסק, וזאת במקום 500,000 ש"ח (או 8% מהמחזור לעסקים עם מחזור שנתי של יותר מ-6.25 מיליון ש"ח). אם למשל המחזור השנתי של העסק הוא 400,00 ש"ח, גובה ההלוואה המרבי בתקופת הקורונה הוא 96,000 ש"ח בלבד – סכום שעשוי לסייע כמובן, אבל במידה מוגבלת.

  שנית, גם הלוואה בערבות מדינה היא הלוואה שניתנת בסופו של דבר ע"י בנק. הבנקים שזכו במכרז האחרון הם לאומי (שלצורך זה משתף פעולה עם חברת מנורה מבטחים), מזרחי טפחות (ביחד עם הפניקס ואלטשולר שחם), מרכנתיל דיסקונט (שחבר למטרת ההלוואות הספציפיות האלה לעמיתים) והבינלאומי (שמשתף פעולה עם מיטב דש). אמנם הבנקים הונחו לבחון את הבקשות במהירות ולהשתדל לסייע לעסקים הקטנים – אבל מאחר שלבנקים יש בסופו של דבר אינטרסים אחרים, חלק גדול מהעסקים הקטנים שבאמת זקוקים לחבל ההצלה קיבלו תשובה שלילית.

  הלוואה רגילה מהבנק

  באופן עקרוני כל עסק קטן יכול לפנות לבנק שבו מתנהל החשבון העסקי, ובמקרים מסוימים גם לבנקים מסחריים אחרים, ולבקש הלוואה גם ללא המסלול של ערבות מדינה שמטבעו כרוך בבירוקרטיה לא פשוטה.

  בימים רגילים הבנקים אוהבים לחלק הלוואות ואפילו משכנעים לקוחות שלא בהכרח זקוקים לעוד כסף לקחת הלוואה. בתקופת הקורונה הבנקים שינו את המדיניות, שכן יש סיכון גבוה יותר שהעסק יקרוס ולא יוכל לעמוד בהחזרים, ולכן גם המסלול ה"רגיל" חסום במקרים רבים. כשכבר מתקבלת תשובה חיובית, הריבית עלולה להיות גבוהה מאוד כך שהכסף החיוני יהיה יקר במיוחד עבור העסק – עוד משקולת על הניסיון להיחלץ מהבור.

  פנייה לחברת מימון חוץ בנקאית

  התרחבות שוק האשראי בשנים האחרונות הביאה לכך שכיום ישנן גם חברות מימון חוץ בנקאיות רבות. חברות אלה מתאפיינות בגמישות רבה יותר, ולכן הסיכוי שיספקו הלוואה לעסק שנקלע לקשיים תזרימיים עקב הקורונה גבוה יותר. בנוסף ניתן לנצל שירות אחר של חברות אלה – ניכיון שיקים. מהות שירות זה היא מתן שיקים דחויים וקבלת כסף מזומן תמורתם (בניכוי עמלה כמובן). בדרך זו העסק הקטן יכול להרוויח פעמיים: גם להציע ללקוחותיו אפשרות לשלם בשיקים דחויים וכך להגדיל את היקף המכירות, וגם לקבל את התמורה באופן מידי מבלי להידרש להלוואות.

  Call Now Button
  Open chat
  אנחנו זמינים בוואטסאפ
  דילוג לתוכן