צור קשר


  טלפון: 03-9015606
  office@michman.co.il

  מגדלי ב.ס.ר 3 (קומה 29)
  בני-ברק, ישראל 5126237

  איך כותבים צ'ק נכון

  איך כותבים צ'ק על פי הספר ועל מה חשוב להקפיד?

  אנחנו חיים בעידן דיגיטלי עם שלל אמצעי תשלום מתקדמים וטכנולוגיות חכמות – אבל גם ב-2020 עדיין חשוב לדעת איך כותבים צ'ק. להמחאות הנייר הישנות יש מספר יתרונות משמעותיים, ולכן גם כיום נרשמים מדי יום בישראל כמה מאות אלפי צ'קים, גם על-ידי אנשים פרטיים וגם על-ידי בעלי עסקים. הסכום המצטבר השנתי הוא כטריליון ש"ח, ועוד נתון מעניין הוא שמיליוני צ'קים לא מכובדים על-ידי הבנקים, ולא בגלל היעדר כיסוי, אלא מסיבות טכניות.

  כשצ'ק חוזר עקב חוסר תשומת לב רגעי, אפשר כמובן לתקן את הטעות אבל בינתיים כבר נגרמה עוגמת נפש, שלא לדבר על הטרחה הכרוכה בהפקדה חוזרת. בהתאם לכך, מומלץ להבין על מה חשוב להקפיד כשממלאים המחאה.

  איך כותבים שיק שאי אפשר להעביר הלאה?

  סיבה טובה נוספת ללמוד איך כותבים שיק היא למנוע את העברתו לידיים זרות – מצב שעלול לגרום לנזק ממשי. כך לדוגמה אם הזמנתם סלון ושילמתם תמורתו בצ'ק דחוי ובסופו של דבר הסלון כלל לא הגיע. אם הצ'ק נמצא בידי אותו ספק שלא סיפק את הסחורה, תוכלו לבטל את הצ'ק בקלות, אבל אם הוא העביר אותו הלאה, אותו גורם שלישי שקיבל את ההמחאה שלכם יוכל להפקיד אותה ואתם לא תוכלו לפעול כנגדו.

  סיטואציה נוספת שבה חשוב למנוע העברת המחאה לגורם זר היא כשנדרש צ'ק ביטחון, למשל במסגרת הסכם שכירת דירה. גם במקרים אלה חובה לוודא שהצ'ק נשאר אך ורק בידי האדם שאיתו חתמתם על ההסכם.

  הדרך למנוע העברה אסורה היא פשוט לכתוב "למוטב בלבד" על החלק העליון של הצ'ק. אפשר גם לכתוב "לא סחיר" או "לנפרע בלבד". אגב, ניתן לבקש מראש הדפסת פנקס צ'קים עם התוספת החשובה הנ"ל, אבל בכזה מצב לא תהיה לכם בחירה (וכל הצ'קים יהיו כאלה שאי אפשר להעביר הלאה).

  איך לתקן פרט שגוי בצ'ק?

  דגש נוסף לגבי איך לכתוב צ'ק תקין לחלוטין שהבנק יכבד בוודאות הוא תיקונים. אם במקרה תוך כדי מילוי הפרטים התבלבלתם בתאריך, טעיתם באיות שם המוטב, הסכום מופיע בצורה לא ברורה או כל פגם טכני אחר – אפשר לתקן את הרישום, אבל חובה לחתום ליד התיקון באופן ברור.

  באופן כללי, מומלץ בחום לבדוק היטב כל צ'ק לפני שמוסרים אותו, גם כשממהרים, כדי לוודא שכל הפרטים תואמים את רצונכם (וכמובן שלא שכחתם לציין "למוטב בלבד" במקרים שבהם חשוב למנוע העברה לצד שלישי).

  איך כותבים צ'ק שאי אפשר לשנות בו את הסכום?

  אלמנט נוסף שכדאי להקפיד עליו הוא מניעת כל אפשרות לשנות את הסכום. בהתאם, כדאי להוסיף קווים אלכסוניים לפני ואחרי הסכום במספר, כך שאי אפשר יהיה להוסיף ספרות. כמו כן, מומלץ לכל מי שרוצה לדעת איך כותבים צ'ק בלי לדאוג להוסיף את המילה "בלבד" מיד אחרי הסכום במילים. עוד דגש הוא שהסכום במילים ייכתב כך שאי אפשר יהיה להוסיף מילים לפניו.

  שאלות ותשובות בנושא כתיבת צ'ק:

  האם חובה תמיד למלא את שם המוטב?

  לא ניתן להפקיד צ'ק שלא מופיע עליו שם. אפשר כמובן להשאיר למקבל הצ'ק את מלאכת הכתיבה של פרט זה – אבל במצב כזה אין לכם שליטה על מה ייכתב בשדה השם (ולכן ההמחאה שלכם עלולה להתגלגל לידיים לא נכונות).

  מה קורה אם משאירים את השדה של התאריך ריק?

  לא ניתן להפקיד צ'ק שלא מופיע עליו תאריך. אם ממילא התכוונתם למסור צ'ק לפירעון מידי אפשר לבקש ממקבל ההמחאה להוסיף לה תאריך, אבל אם ההסכם הוא על תשלום בצ'ק דחוי, כדאי להקפיד לציין אותו בעצמכם (אגב, מקבל הצ'ק יוכל לקבל סכום כסף באופן מיידי גם אם ההמחאה דחויה, וזאת באמצעות שירות ניכיון צ'קים).

  האם אפשר לבטל צ'ק שלא נכתב נכון?

  כן – אלא אם כן מדובר על צ'ק בנקאי. בכל מקרה, עדיף להקפיד על כתיבה נכונה של כל הפרטים, שכן ביטול צ'ק עלול להוביל לקונפליקט מול מחזיק ההמחאה.

  על מה הכי חשוב להקפיד כשכותבים צ'ק?

  א. לא להשאיר שום שדה ריק

  ב. לציין "למוטב בלבד"

  ג. לוודא התאמה בין הסכום במילים לסכום במספר

  ד. לבדוק את כל הפרטים כדי לוודא שהם תואמים את הרצון שלכם

  Call Now Button
  Open chat
  אנחנו זמינים בוואטסאפ
  דילוג לתוכן